Alin Ozinian :Diaspora Senato’da olursa…

Alin Ozinian :Diaspora Senato’da olursa…
Diaspora Senato’da olursa…

Ermenistan Diaspora Bakanı Hranuş Hakopyan’ın 31 Ocak’ta Ermeni Diasporası’nın en önemli merkezlerinden Kaliforniya’da, Ermeni toplumu ile buluşmasında yaptığı sansasyonel konuşma, üzerinden birkaç hafta geçmesine rağmen hâlâ Ermeni ve Rus basınında tartışılmakta.

 Hranuş Hakopyan, konuşmasında, “Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Anayasa değişikliğine giderek Ermenistan Parlamentosu’nu iki kanatlı hale getirmeyi ve üst kanat olacak Senato’ya Diasporalı temsilciler atanması gerektiğini düşünmekte. Bu amaçla Anayasa değişikliğine gidilip Ermenistan yönetiminde Diaspora’nın da rol alması sağlanabilir” dedi. Hakopyan konuşmasında Ermenistan hükümetinin bugüne kadar Diaspora-Ermenistan yakınlaşması konusunda Diaspora Bakanlığı’nın kurulması ve çifte vatandaşlık gibi iki büyük adım attığını, üçüncü büyük adımın da Anayasa değişikliği olacağını belirtti.
Bu sözleri oldukça ilgi çekici kılan, Ermenistan Cumhurbaşkanı’nın planlarının bizzat Diaspora Bakanı tarafından dile getirilmesinin yanında, oldukça kuvvetli bir merkezden açıklanmış olması. Açıklama kafaları o kadar karıştırdı ki, basın, söylenenleri farklı kaynaklardan doğrulatma gereği duydu. Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Armen Arzumanyan kendisine iletilen sorulara cevaben Diaspora-Ermenistan yakınlaşması konusunun, uzun süredir çok boyutlu olarak tartışıldığını, iki kanatlı parlamento fikrinin bunlardan sadece biri olduğunu bildirdi. Arzumanyan’ın, Hakopyan’ın ifadesini sulandıran bu sözleri, projenin gerçekleşmesinin oldukça uzun zamana muhtaç olduğunu anlatıyor.
Batı Ermenilerini, yani Diaspora’yı temsil eden bir heyetin oluşturulması fikrinin çok uzun bir mazisi var. Fakat Diaspora’nın çeşitliliği ve çelişkileri sebebiyle bu fikir daha uzun bir süre rüya olarak kalacağa benziyor. Son dönemler Ermenistan’da Diasporadaki sorunların çözümüne en çok kafa yoran parti, Ermeni Devrimci Partisi, yani Taşnaktsutyun… Partinin Parlamento’daki üyelerinden Hrayr Karapetyan, Hakopyan’ın açıklamalardan sonra, bu isteği gerçekleştirebilmek için birçok mekanizmanın devreye girmesi gerektiğini belirtti.
Ermenistan’daki “Nor Jamanakner” (Yeni Zamanlar) Partisi Başkanı Aram Karapetyan ise Türk-Ermeni yakınlaşma siyaseti yüzünden zayıflayan Diaspora bağını güçlendirmek için atılan bu adımın hiçbir siyasi temele oturmadığını, popülizm koktuğunu belirtti. Karapetyan ayrıca Ermenistan’ın iki kanatlı bir Parlamento’ya değil, iyi çalışan bir Diaspora bakanlığına ihtiyaç duyduğunu ifade etti.
Bugün Ermenistan’daki Diaspora Ermenilerinin siyasete dahil edilmesinden yana olan birçok siyaset bilimci ve analist iki kanatlı parlamentoya sıcak bakmıyor. Ermenistan parlamentosu başkanı Hovik Aprahamyan da bu değişikliğin acil olmadığı yönünde bir açıklama yaparak, siyasilerin genel bakış açısı hakkında sinyal vermiş oldu.

Ermenistan ile Diaspora bağını güçlendirme denemeleri kuşkusuz Ermenilerin yoğun olarak yaşadıkları ABD, Rusya Federasyonu ve Fransa gibi ülkelerinin dikkatinden de kaçmıyor. Bu bakımdan meselenin çift taraflı olduğuna dikkat çekmek gerek. Eğer Ermenistan diasporadaki potansiyeli kullanıp onların yaşadıkları ülkede Ermenistan yararına siyaset yapılacağı planları kuruyorsa, Ermeni nüfusunun yoğun olduğu ülkeler de, vatandaşları aracılığıyla Ermenistan’ın iç siyasetine karışabilir, ya da en azından bölgede kendi çıkarlarını korumak konusunda onları kullanmak isteyebilirler. Buna ilişkin soru işaretleri, önümüzdeki dönemde diasporanın Ermenistan siyasetindeki yeri açısından hayatiyetini korumaya devam edecek gibi görünüyor.

Agos Gazetesinde 17 Subat gunu yayinlanmistir.

22.02.2011  
Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s