Vatandaşlığa giden yol “Diplomat” değil “Çöpçü” olabilmek ile başlar…

 

Vatandaşlığa giden yol “Diplomat” değil “Çöpçü” olabilmek ile başlar…

Azg gazetesinin Genel Yayın yönetmeni Avedikyan’ın da katıldığı 24-27 Mart’da İstanbul’da düzenlenen Türkiye’nin Çağdaş Dünyayla Bütünleşme Politikaları” konferansında  konuşulan bazı ayrıntıları Azg gazetesinden yayınlanan haberlerden öğrenebildik. Davutoğlu konuşmasında , 3 ay içinde Türkiye’nin Parise Ermeni kökenli bir Türkü Büyükelçi olarak atanacağını söylemiş. Azg gazetesi İstanbul’daki bağlantılarını kaynak göstererek atanması planlanan ismin Daron Acemoğlu olduğunu açıkladı. İlk Başta Büyükelçilik zannedilen bu görevin daha sonra Türkiye’nin OECD Daimi Temsilciliği olduğu anlaşıldı. Acemoğlu’nun yoğunluktan dolayı kesin bir cevap vermediğinin belirtildiği halde, Türkiye’nin bir Ermeni’yi büyükelçi olarak  Paris’e atamaya hazırlanması, Türk basınında “asil” ve “onurlu” bir adım olarak yerini buldu.

Türkiye’nin “azınlık” ve “diaspora” siyaseti hastalıklı bir şekilde gelişmeye devam ediyor. BDP, AKP, ve hatta CHP ve MHP’nin Ermeni aday göstermek istedikleri bu günlerde, aklıma son yıllarda moda olan her gazeteden “bir başörtülü gazeteci kontenjanı” geliyor, ya da her fastfoodcu’da bir engellinin çalışma zorunluluğu kuralı…

Öncelikle tüm bunların “siyasi” teklifler olduğunu Türkiye’nin  prestiji için hayata geçirildiğini görüp Leon Halepli, tüm sınavları geçip çok başarılı bir özgeçmişi olamasına rağmen ABGS’de AB Uzmanı olarak ataması “pozitif ayrımcılık” olarak algınlandığını hatırlayalım. Halepli’nin göreve atanması ile 56 yıl boyunca “sözde” yasal olarak önü açık bulunan fakat hiçbir gayrimüslimin başvurmaya cesaret edemediği ‘devlet kadroları’ gayrimüslimlere açılmış olması ayıbı örtbas edilip, Halepli’nin kişisel başarısı ve hakkı gözardı edildi ve buna bir “demokrasi açılımı” olarak bakıldı.

Bugün, teklif götüren hükümet kadar görevi kabul etmesi beklenen adayların samimiyetleri de sorgulanmalı. Yanılıp şaşırıp bir Ermeninin Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen büyükelçi olarak Fransa’ya gönderildiğini varsayalım. Diaspora’nin en güçlü merkezlerinden biri olan Paris’te bu Ermeni görev icabı her 24 Nisan’da bas bas “Soykırım olmuştur” diyen Ermenistan Büyükelçiliği’ne karşı Türk lobi faaliyetlerini mi yönetecek? “Üzücü olaylar olmuştur ama savaş durumu, grip yaygındı, kayıplar oldu” mu diyecek? “Büyükelçi” olma pahasına geçmişini inkara mı zorlanacak?

Hükümet, Ermenilerin İmparatorluktaki en başarılı doktor, mimar, amira, mebus yada diplomat olduğu, 22 Ermeni paşasının bulunduğu o huzurlu günlere  dönmeyi istiyor, ya da istiyormuş gibi yapıyor. Bunun için güzel bir de simülasyon geliştirdi: Ermeni milletvekilleri ve Ermeni Diplomatlar, eski zamanlar ne güzeldi, hadi öyle yapalım yine…

Azınlıkları, ya da moda söylemle, Osmanlıcılık refleksimizle yeniden kullanmaya başladığımız gayrimüslümlerin topluma kazandırılmasına böyle başlanamaz. Topluma bilfiil ait olabilmenin altında için ilk once “vatandaş” olabilmek ve kabül edilebilmek yatar. Milletvekilliği ya da büyükelçiliğe giden yolda, ilk once sular idaresinde memur, devlet okulunda tarih öğretmeni, subay ya da en azından kadrolu çöpçü ya da bekçi olabilmekdir mevzu bahis olan.

Geçmişteki olayları zihin sağlığından uzak bir şekilde değerlendirilerek bu siyasete Ermenilerin ortak etmek çok acımasızca… Ancak tarih bilincine, yargısına, eşitliğine, özgürlüğüne inandığımız bir ülkenin temsilcisi olabiliriz. 100 yıl önce de Ermeni diplomatlar varmış, bugün neden olmasınmış… Osmanlı İmparatorluğu’nun son mebusu Talat’ın yakın arkadaşı Krikor Zohraptı, ne oldu Zohrap’a ? Şu anda milletvekili olmaya kararlı Ermeniler varsa, bence mecliste dile getirecekleri bu soru değilse, sadece “milletvekili oldum” zevkini yaşamak için bu işe girmesinler. Arada bir 1915 uçurumu var, öncesini ve sonrasını o arayı doldurmadan birbirine bağlayamayız.

 Agos Gazetesinin 782 sayisinda yayinlanmistir.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s